Tusenvis tar pause fra McDonald’s til kyllingene får mer plass …

Tusenvis av nordmenn har gitt et løfte om å ta en pause fra McDonald’s frem til kjeden gir kyllingene mer plass. I dag lever kyllingene som blir til McDonald’s-nuggets så tett at opptil 18 fugler deler én kvadratmeter, det gir dem mindre plass enn et A4-ark hver.

Turbokylling av typen Ross 308. Foto: Anima International. 

Løftet på imleavinit.no er et brev til McDonald’s, signert «en tidligere kunde». Der står det: «Kyllingene kan ikke vente lenger. Vis at dere tar dyrevelferd på alvor.» Frem til 9. august vises kampanjen på til sammen over 2 000 annonseflater over hele landet.

– Folk er ikke sinte på de ansatte, de er skuffet over ledelsen. Når tusenvis av kunder sier at de heller spiser et annet sted, bør McDonald’s lytte, sier Niklas Fjeldberg, administrerende direktør i Anima.

– Jeg visste rett og slett ikke hvor ille kyllingene faktisk har det, eller at McDonald’s velger å ikke gjøre noe med det. Nå vet jeg, og da måtte jeg gjøre noe. En pause til McDonald’s tar ansvar og gir dyrene mer plass var et enkelt valg, sier Lena Heide Brennand, Halden, 47.

Store norske kjeder har allerede forpliktet seg
Flere av Norges største bedrifter, blant dem Rema 1000, Scandic Hotels, Circle K og Max Burgers, har forpliktet seg til European Chicken Commitment (ECC), en minimumsstandard som gir kyllingene mer plass og forbyr bruk av turbokylling. McDonald’s har på sin side skjøvet ansvaret over på leverandøren.

– McDonald’s omsetter for nær fire milliarder, men vil ikke gi en kylling plassen til et A4-ark. Rema 1000 og Circle K har fått det til. Måten kyllingene lever på, er et valg McDonald’s tar hver eneste dag, sier Fjeldberg.

Pausen er ikke en boikott

– Vi ber ikke folk love å aldri spise der igjen. Vi ber dem ta en pause. Den dagen McDonald’s forplikter seg, er kundene tilbake, sier Fjeldberg.

Bakgrunnsinformasjon
Norske minstekrav tillater opptil 36 kilo kylling per kvadratmeter. Den internasjonale dyrevelferdsstandarden European Chicken Commitment (ECC) setter grensen på 30 kilo, og krever i tillegg saktere voksende raser med bedre helse. Ifølge  EFSA, EUs mattrygghetsmyndighet, reduserer lavere dyretetthet kjente velferdsrisikoer betydelig.

Mange norske bedrifter har allerede forpliktet seg til ECC. Blant dem er  Rema 1000 Oda Circle K Strawberry Hotels Scandic HotelsBest Western Narvesen 7-Eleven Max Burgers Adams Matkasse, Orkla og  Joe and the Juice.

Norsk kyllingindustri vedtok i januar 2026 å fase ut den hurtigvoksende rasen Ross 308 innen utgangen av 2027, for å erstatte den med en saktere voksende type. Lavere dyretetthet krever imidlertid at den enkelte innkjøper stiller egne krav.