Kommunestyret i Larvik stemte torsdag for å splitte Vestfold og Telemark. Dermed har fire av seks Vestfold-kommuner foreløpig sagt ja til oppsplitting.

Kun sju av 41 kommunestyrerepresentanter i Larvik stemte for å beholde storfylket Vestfold og Telemark.
– Nå kan vi bygge nye Vestfold på morgendagens løsninger, mens storfylket ble bygget på gårsdagens løsninger. Tiden er inne for å gå tilbake til lille, trygge og digitale Vestfold, sa Høyres Sven Marius Utklev Gjeruldsen-Halle under debatten i kommunestyret, ifølge Østlands-Posten.
Med det har fire av de seks kommunene i Vestfold vedtatt at de ønsker en oppsplitting av fylket, skriver NRK.
Neste uke skal Tønsberg og Holmestrand ta stilling til spørsmålet.
Regjeringen har bestemt at alle tvangssammenslåtte fylker som søker om å bli splittet før 1. juli 2022, vil få innvilget dette.
Fylkestinget i Vestfold og Telemark skal bestemme dette 15. februar.
Du må være logget inn for å legge inn en kommentar.